Záhrada

 

Ešte donedávna si sotva niekto spomenul na vidiecku záhradu ako na jeden zo vzorov záhradného umenia. Dnes sa však na ňu začíname pozerať s nádejou, že práve tento typ záhrady nám v dnešnom rýchlom svete ponúkne kľud a vnútornú harmóniu.

 

Pokiaľ sa skutočne rozhodnete vybudovať si typickú vidiecku záhradu, mali by ste mať na pamäti, že by mala byť nenásilne prepojená s okolitou krajinou. Záhrada by mala aj s domom tvoriť príjemný a harmonický celok. Základom takejto záhrady by mala byť prirodzenosť. Dokonale a precízne strihané kríky sem určite nepatria, naopak, vidiecka záhrada by mala byť istým spôsobom divoká a pôsobiť nespútane, pritom však romanticky a tajomne.

Zahrada vo vidieckom style

 

Typickou črtou vidieckej záhrady je používanie takých druhov rastlín, ktoré budú vo vidieckom prostredí vyzerať naturálne. Spomenúť môžeme napríklad pivónie, hortenzie, tulipány, či mnohé iné trvalky a dreviny. Naopak, niektoré exotické rastliny, ako napríklad palma,  by vo vidieckej záhrade vyzerali nedôveryhodne.

 

Vidiecka záhrada je typická svojou farebnosťou. Často býva dekorovaná predmetmi a doplnkami, ktoré približujú denné potreby a činnosti vidiečanov. Staré hrnce, drevené vedro, obyčajný vydlabaný kus stromu či stará studňa, ktorá už neslúži svojmu účelu môže pôsobiť dekoratívne. Aj tu však platí pravidlo „všetko s mierou“.

 

Stare ulev zahrade
Staré úle objavené na povale už nemusia slúžiť na včelárstvo, ale pomocou nich môžeme vo vidieckej záhrade vykúzliť príjemné zákutie.

 

Veľký dôraz sa v takomto štýle záhrady kladie na záhony, kríky, trvalky, cibuľoviny a popínavé ruže. Tie sa ťahajú okolo plotov a okolo oblúkov.  Úplne neprekonateľnou  je kvitnúca vistéria.

 

Dôležitou súčasťou vidieckych záhrad sú bylinky, ktoré gazdinky využívajú či už v kuchyni alebo ako lieky. Tradičnými bylinkami sú kamilka, mäta, nechtík, šalvia, tymián, levandula či pľúcnik lekársky.

 

Ovocné stromy vidieckej záhrady sú predovšetkým jablone a hrušky. Svoje miesto tu majú aj ríbezle, egreše a maliny. Súčasné vidiecke záhrady často obsahujú aj okrasné druhy ovocia.

 

Vidiecke záhradkárčenie je spravidla náročné na údržbu. V zime môže vidiecka záhrada vyzerať pochmúrne, pretože prevažná väčšina rastlín sú jednoročné, alebo bylinné. Tento záhradný štýl však pôsobí obzvlášť ukľudňujúcim dojmom.

 

 

Vidiecka zahrada s posedenim
Aká by to bola vidiecka záhrada bez otvorených zatrávnených plôch? Tieto miesta sú predsa nevyhnutné pre detské šantenie, či popoludňajšie posedenie v prírode.

 

Letnicky a bylinky v crepnikoch
Letničky a bylinky sa veľmi často vysádzajú do rôznych nádob, súdkov a črepníkov.

 

 

 

 

 

 

Kovovy zahradny nabytok
Vytvorte si vzhľad dokonalej vidieckej záhrady pomocou kovového záhradného nábytku krémovej farby. K fialkovej farbe podsedákov dopasujte poháre a džbán a potom si už len užívajte slnečné lúče.

Naše tipy pre vašu záhradu!

zahradny set
Nemáte si na terase alebo v záhrade kam sadnúť a vychutnať si kávu, obed či obľúbenú knižku? Táto pohodlná zostava je vhodná do exteriéru i interiéru. Stôl má sklenenú dosku, stoličky sú ľahké, pohodlné aj pre dlhé sedenie. Oceníte aj podrúčky a stohovanie, kedy všetkých 6 stoličiek naskladáte na seba. Materiál je bezúdržbový a môže stáť celoročne vonku.

 

 

 

sud na dazdovu vodu
Táto plastová nádoba na vodu je určená na umiestnenie k odkvapovým rýnam, kde zachytí dažďovú vodu a tú potom môžete využiť napríklad na zalievanie záhradky. Nádoba má dva otvory na vypúšťanie vody (kohútik, hadica).. Súčasťou výrobku je praktický poklop – veko, na ktoré je možné umiestniť okrasné kvety

 

 

 

 

 

Lavicka pod stromom
Vytvorte si originálne posedenie pod stromom s prevísajúcimi konármi, pod ktorý umiestnite lavičku. Na konáre zaveste farebné lampášiky a užívajte si vami vykúzlenú útulnú atmosféru.

 

Jednoducha zeleninova zahrada
Jednoduchá zeleninová záhrada v ktorej zdanlivo neplatia žiadne prísne pravidlá.

 

Ranajky v zahrade
Viete si predstaviť raňajky za takýmto stolom?

 

 

Náš tip pre vašu záhradu!

Skladací stolík z dreva TRIDET v bielej farbe.
Skladací stolík z dreva je typickým prvkom, ktorý patrí do vidieckeho štýlu. Dá sa využiť skutočne univerzálne – na záhrade ale i v kuchyni, ako napríklad TRIDET – v bielej farbe.

 

 

Originalane kresla v zahrade
Ak máte radi extravaganciu a prípadne i výtvarné umenie, posaďte sa a relaxujte v takýchto originálnych kreslách.

 

Drevena terasa na posedenie
Drevená terasa pri dome vytvorí ideálny priestor na posedenie a oddych. Dostatok zelene a vizuálne prepojenie s exteriérom sú zárukou na nerušený relax.

 

Servirovanie
K štýlovému servírovaniu v záhrade patrí i kvalitný podnos – napríklad takýto z prírodného materiálu.

 

Zahradne mini jazierko v sude
Záhradné mini jazierko, vytvorené v sude, je peknou dekoráciou vo vidieckej záhrade.

 

 

Naše tipy pre vašu záhradu!

Krmitko pre vtaciky SYZOD
Vo vidieckej záhrade nesmie chýbať kŕmidlo pre vtáčiky, napríklad SYZOD s retiazkou dlhou 60 cm
Dvojica pestrých kuriatok CHICKEN.
Máte malé deti? Tie si určite obľúbia dvojicu pestrých kuriatok CHICKEN.
Záhradná dekorácia dvoch „slimačích kamarátov SCHNECKE
Záhradná dekorácia dvoch „slimačích kamarátov“ SCHNECKE vám zaručene urobí dobrú náladu.

 

 

 

 

Kvetinace a nadoby do exterieru
Kvetináče a nádoby na kvety do exteriéru musia okrem estetického hľadiska spĺňať aj technické požiadavky, najdôležitejšia je mrazuvzdornosť.

 

 

Naše tipy pre vašu záhradu!

porcelánový kvetináč REGOR.
Či v interiéri alebo vonku na záhrade poteší kvalitný porcelánový kvetináč REGOR.

 

 

kvetináč MEROPE v sivom prevedení
Ak viete o niekom kto má veľmi rád vidiecky štýl, podarujte mu pekný kvetináč ako napríklad MEROPE v sivom prevedení.

 

 

 

Ruze
Nechajte sa rozmaznávať ružami. Komu by prekážala atmosféra romantiky starých čias, ktorú so sebou ruža prináša?

 

Záhradná oáza ladená do bielo – fialova.
Záhradná oáza ladená do bielo – fialova.

 

Nadoby na vysdabu byliniek
Zaujímavé nádoby na výsadbu byliniek môžu vzniknúť recyklovaním.

 

 

 

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.