Záhrada

 

Ešte donedávna si sotva niekto spomenul na vidiecku záhradu ako na jeden zo vzorov záhradného umenia. Dnes sa však na ňu začíname pozerať s nádejou, že práve tento typ záhrady nám v dnešnom rýchlom svete ponúkne kľud a vnútornú harmóniu.

Pokiaľ sa skutočne rozhodnete vybudovať si typickú vidiecku záhradu, mali by ste mať na pamäti, že by mala byť nenásilne prepojená s okolitou krajinou. Záhrada by mala aj s domom tvoriť príjemný a harmonický celok. Základom takejto záhrady by mala byť prirodzenosť. Dokonale a precízne strihané kríky sem určite nepatria, naopak, vidiecka záhrada by mala byť istým spôsobom divoká a pôsobiť nespútane, pritom však romanticky a tajomne.

Zahrada vo vidieckom style

Typickou črtou vidieckej záhrady je používanie takých druhov rastlín, ktoré budú vo vidieckom prostredí vyzerať naturálne. Spomenúť môžeme napríklad pivónie, hortenzie, tulipány, či mnohé iné trvalky a dreviny. Naopak, niektoré exotické rastliny, ako napríklad palma,  by vo vidieckej záhrade vyzerali nedôveryhodne.

Vidiecka záhrada je typická svojou farebnosťou. Často býva dekorovaná predmetmi a doplnkami, ktoré približujú denné potreby a činnosti vidiečanov. Staré hrnce, drevené vedro, obyčajný vydlabaný kus stromu či stará studňa, ktorá už neslúži svojmu účelu môže pôsobiť dekoratívne. Aj tu však platí pravidlo „všetko s mierou“.

Stare ulev zahrade
Staré úle objavené na povale už nemusia slúžiť na včelárstvo, ale pomocou nich môžeme vo vidieckej záhrade vykúzliť príjemné zákutie.

Veľký dôraz sa v takomto štýle záhrady kladie na záhony, kríky, trvalky, cibuľoviny a popínavé ruže. Tie sa ťahajú okolo plotov a okolo oblúkov.  Úplne neprekonateľnou  je kvitnúca vistéria.

Dôležitou súčasťou vidieckych záhrad sú bylinky, ktoré gazdinky využívajú či už v kuchyni alebo ako lieky. Tradičnými bylinkami sú kamilka, mäta, nechtík, šalvia, tymián, levandula či pľúcnik lekársky.

Ovocné stromy vidieckej záhrady sú predovšetkým jablone a hrušky. Svoje miesto tu majú aj ríbezle, egreše a maliny. Súčasné vidiecke záhrady často obsahujú aj okrasné druhy ovocia.

Vidiecke záhradkárčenie je spravidla náročné na údržbu. V zime môže vidiecka záhrada vyzerať pochmúrne, pretože prevažná väčšina rastlín sú jednoročné, alebo bylinné. Tento záhradný štýl však pôsobí obzvlášť ukľudňujúcim dojmom.

Vidiecka zahrada s posedenim
Aká by to bola vidiecka záhrada bez otvorených zatrávnených plôch? Tieto miesta sú predsa nevyhnutné pre detské šantenie, či popoludňajšie posedenie v prírode.
Letnicky a bylinky v crepnikoch
Letničky a bylinky sa veľmi často vysádzajú do rôznych nádob, súdkov a črepníkov.
Kovovy zahradny nabytok
Vytvorte si vzhľad dokonalej vidieckej záhrady pomocou kovového záhradného nábytku krémovej farby. K fialkovej farbe podsedákov dopasujte poháre a džbán a potom si už len užívajte slnečné lúče.

Naše tipy pre vašu záhradu!

zahradny set
Nemáte si na terase alebo v záhrade kam sadnúť a vychutnať si kávu, obed či obľúbenú knižku? Táto pohodlná zostava je vhodná do exteriéru i interiéru. Stôl má sklenenú dosku, stoličky sú ľahké, pohodlné aj pre dlhé sedenie. Oceníte aj podrúčky a stohovanie, kedy všetkých 6 stoličiek naskladáte na seba. Materiál je bezúdržbový a môže stáť celoročne vonku.
sud na dazdovu vodu
Táto plastová nádoba na vodu je určená na umiestnenie k odkvapovým rýnam, kde zachytí dažďovú vodu a tú potom môžete využiť napríklad na zalievanie záhradky. Nádoba má dva otvory na vypúšťanie vody (kohútik, hadica).. Súčasťou výrobku je praktický poklop – veko, na ktoré je možné umiestniť okrasné kvety
Lavicka pod stromom
Vytvorte si originálne posedenie pod stromom s prevísajúcimi konármi, pod ktorý umiestnite lavičku. Na konáre zaveste farebné lampášiky a užívajte si vami vykúzlenú útulnú atmosféru.
Jednoducha zeleninova zahrada
Jednoduchá zeleninová záhrada v ktorej zdanlivo neplatia žiadne prísne pravidlá.
Ranajky v zahrade
Viete si predstaviť raňajky za takýmto stolom?

Náš tip pre vašu záhradu!

Skladací stolík z dreva TRIDET v bielej farbe.
Skladací stolík z dreva je typickým prvkom, ktorý patrí do vidieckeho štýlu. Dá sa využiť skutočne univerzálne – na záhrade ale i v kuchyni, ako napríklad TRIDET – v bielej farbe.
Originalane kresla v zahrade
Ak máte radi extravaganciu a prípadne i výtvarné umenie, posaďte sa a relaxujte v takýchto originálnych kreslách.
Drevena terasa na posedenie
Drevená terasa pri dome vytvorí ideálny priestor na posedenie a oddych. Dostatok zelene a vizuálne prepojenie s exteriérom sú zárukou na nerušený relax.
Servirovanie
K štýlovému servírovaniu v záhrade patrí i kvalitný podnos – napríklad takýto z prírodného materiálu.
Zahradne mini jazierko v sude
Záhradné mini jazierko, vytvorené v sude, je peknou dekoráciou vo vidieckej záhrade.

Naše tipy pre vašu záhradu!

Obrus na stôl Petit Plaisir - 150*150 cm
Krásný obrus ozdobí každý stôl. Textil v bielo-červenej farbe, doplnený o motív reďkoviek, bude veselým doplnkom vašej kuchyne.
Kvetinace a nadoby do exterieru
Kvetináče a nádoby na kvety do exteriéru musia okrem estetického hľadiska spĺňať aj technické požiadavky, najdôležitejšia je mrazuvzdornosť.

Naše tipy pre vašu záhradu!

Drevená záhradná lavička
Nadčasová, jedinečná a vždy spoľahlivá lavica, ktorá ozdobí dvor a vytvorí príjemné miesto na sedenie.
Ruze
Nechajte sa rozmaznávať ružami. Komu by prekážala atmosféra romantiky starých čias, ktorú so sebou ruža prináša?
Záhradná oáza ladená do bielo – fialova.
Záhradná oáza ladená do bielo – fialova.
Nadoby na vysdabu byliniek
Zaujímavé nádoby na výsadbu byliniek môžu vzniknúť recyklovaním.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.